Jednodňová očista organizmu – ako na to?

Ak nemáte dostatok času na dlhodobejšiu detoxikáciu organizmu, možné je aj raz za čas absolvovať jednodňovú očistnú kúru, ktorá prospeje telu a celkovému zdravotnému stavu. Dôležité však je, aby sa organizmus počas tohto dňa čistil prijateľnou, nie príliš drastickou formou.

Poznáte varovné signály, ktoré naznačujú, že telo pravdepodobne bojuje s toxínmi? Organizmus môže byť zanesený rôznymi škodlivými látkami najmä vtedy, keď má človek pocit dlhodobej únavy alebo sa objavia alergie. Ak má problémy s trávením, vylučovaním vo forme zápchy či hnačky, keď má páchnuci dych alebo trpí plynatosťou. No aj v prípade, keď trpí častými bolesťami, má ľahký nábeh na infekcie a prechladnutia, má problémy s pleťou, pozoruje nadmerné vypadávanie vlasov či lámanie nechtov.

Detoxikácia organizmu

Ľudské telo je najviac náchylné na ochorenia hlavne vtedy, keď sa menia ročné obdobia. Aj vzduch, voda a potraviny, ktoré človek konzumuje sú veľakrát plné rôznych toxínov, preto je veľmi prospešné, vyhradiť si určitý čas na očistu.  Detoxikácia organizmu je dôležitá. Telo sa vďaka nej zbaví toxínov, čiže nepotrebných, ťažkých látok, ktoré sa najviac ukladajú v črevách, v lymfatickom systéme a v pečeni. Intenzívnejší priebeh telesnej očisty prebieha najmä vtedy, ak človek nie je v strese a môže počas detoxikácie relaxovať. Mnohí volia oddych pri dobrej knihe, počúvanie hudby a dobrú náladu si dokážu navodiť obľúbeným filmom či odevom. Ak váš optimizmus podporia zelené šaty, neváhajte a pokojne si ich v tento deň oblečte.

Ako podporiť očistu

Účinná detoxikácia je založená na vhodnej úprave jedálneho lístka v kombinácii s pohybom a nie na drastickej forme, ktorá organizmu neprospeje. Očistu tela podporte cvičením. Ak sa v tento deň rozhodnete ísť na výlet s celou rodinou, nebude na škodu, keď si so sebou zoberiete svoje aj detské bicykle. Keď sa človek hýbe a telo sa aj trochu spotí, ľahšie z neho odchádzajú toxické látky. Návšteva sauny je tiež dobrou voľbou. Dôležité však je počas saunovania nielen veľa piť, ale pot z tela pravidelne utierať a dávať ho preč. Tiež často používať sprchu, aby sa toxíny opätovne nedostávali cez pokožku späť. Saunovanie podporí nielen samotnú detoxikáciu, odbúra aj stres a napätie, pomôže teda telu aj mysli.

Potraviny a tekutiny

Alfou a omegou pri detoxikácii je strava. Počas jednodňovej očisty organizmu sa odporúča podporiť telo antioxidantmi, ovocím a zeleninou. Okrem vlákniny je dobré telu dopriať vitamín C, vitamíny skupiny B, zinok, vápnik a horčík. A nezabudnite na pitný režim, pri detoxikácii zvýšte príjem tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda, prípadne bylinkové čaje, ktoré je možné piť po dúškoch počas celého dňa. Tiež čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Majte však na pamäti, že očistné kúry nie sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou, poruchami obličiek, onkologickými či inými chorobami, ani pre tehotné a dojčiace ženy. Počas detoxikácie sa môže dostaviť pocit únavy, mrzutosť, bolesť svalov či hlavy alebo aj nespavosť.

Autor článku: Ing. J. Kertesz