Ako pripraviť dieťa do školy?

Vaše zlatíčko sa chystá do prvého ročníka a vy neviete, ako ho pripraviť? Iste chcete, aby bolo vaše dieťa v škole úspešné a darilo sa mu. Na to ale musíte zohľadniť niekoľko faktorov, tu sú naše tipy:

  • dostatok spánku
  • mať aj voľný čas
  • byť najmenej času pri obrazovke (tv,pc)
  • hrať doma hry ako – stavebné LEGO, rezanie a lepenie, pečenie, atď.
  • povzbudzovať ich, aby rozmýšľali sami za seba a trápili trocha mozoček

Nezávisle od kvality školy je dôležitý aj domáci život dieťaťa. A práve ten je rozhodujúcim faktorom ich akademického úspechu. Preto sa o neho musíte starať aj v týchto časoch, možno ešte viac ako obvykle. Je dobré, ak časom mu pribudnú aj nejaké koníčky. Sami vidíte, čo vašu ratolesť baví a čo nie a týmto smerom sa ho snažte viesť.

Šport

Netreba zabúdať ale ani na šport a síce v škole sa iste nabehá dosť, no predsa nie dostatok. Takéto dieťa v predškolskom a školskom veku má mnoho energie, ktorú nejako potrebuje vybiť. Navyše ak bude veľa športovať, rýchlo sa unaví a večer zaspí skoro hneď. Tým tak splníte prvý bod, teda mu dožičíte dostatok spánku. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.

Ak ho ale športové krúžky nebavia, alebo ho bavia až priveľmi a aj po nich ma dostatok energie, sťažte mu to. Rozmýšľali ste o tom, že by vaše dieťa chodilo do školy na bicykli? Mnohokrát rodičia svoje deti do školy vozia, alebo idú autobusom, avšak taký bicykel je oveľa prospešnejší. Odvezú sa tak kde chcú sami, je to rýchlejšie a naučia sa zároveň aj zodpovednosti. Ak ich nebudete tlačiť do ranného vstávania vy, aby ste stíhali do práce budú sa musieť zariadiť sami tak, aby stihli do školy. A tým sa to možno pre nich všetko komplikuje. Samo o sebe to ale nemá nevýhody. Ráno ich taká jazda bicyklom len preberie a poobede sa tak dokážu dostať rýchlo domov. Či už vaše dieťa šport miluje alebo neznáša, takto ho donútite trocha sa hýbať a urobiť niečo dobré pre seba a svoje zdravie.

Vhodné oblečenie

Netreba ale zabúdať aj na vplyv počasia, ktorý je dôležitým faktorom. A to hlavne v zime. Ráno bývajú veľké mrazy, preto by bolo vhodné byť na to aj oblečený. Napríklad také pánske zimné bundy sú skvelým riešením. Nie sú hrubé avšak veľmi dobre hrejú. Tým pádom bude jazda na bicykli jednoduchšia, pretože nebude nič čo by mu v manipulácii bránilo a zároveň neprechladne. Nemusí tak teda takúto bundu nosiť iba na lyžovanie, ale využiť jej multifunkčnosť. Pod takúto bundu už ale nič príliš hrubé nevoliť, pretože ako pri každom športe, tak aj pri tomto platí, že sa pri ňom dokáže rýchlo spotiť. A tak, keď sa začnete hýbať, vám už taká zima nebude, aká by vám možno bola, keby ste iba kráčali.

Bicykel ako súčasť života

Ak takúto možnosť reálne zvažujete, začnite už od mala. Zo začiatku môžete spokojne chodiť s ním, no čím skôr sa naučí chodiť bicyklom do školy, tým viac mu to bude pripadať ako samozrejmosť a vaše dieťa tomu rozhodne nebude oponovať. Práve naopak, nebude si ani vedieť predstaviť cestu do školy a domov inak. Preto by sa s prvým dňom v škole hodil aj prvý poriadny bicykel pre deti, ktorý by mu slúžil niekoľko nasledujúcich rokov, pokiaľ by teda nevyrástol.

Batohy

To isté platí aj keď hľadáte batohy. Skúste nájsť nejaký, ktorý bude odolný voči dažďu a bude sa pohodlne nosiť na chrbte. Nemusí byť úplne najkrajší, dôležité je, aby mu vydržal. Cesta bicyklom so sebou nesie aj rôzne nástrahy v podobe dažďa, blata, silného slnka a snehu, ktorými tento batoh tak či onak bude musieť odolávať.

Ak ste si mysleli, že batohom to všetko končí, mýlili ste sa. Je toho toľko čo budete musieť nakúpiť počas niekoľkých rokoch, ktoré strávi v škole. To všetko ostatné sú ale v podstate iba písacie potreby a podobné veci, ktoré si učitelia budú vyžadovať, a teda nič na čo by ste si mali dávať špeciálny pozor.

Venujte sa svojim deťom a už zo začiatku im pomáhajte so školou a domácimi úlohami. Osamostatnia sa až vekom, prv ale budú potrebovať vašu pomoc. Ak sa im budete dostatočne venovať, odvďačia sa vám dobrými známkami a to rodiča vždy poteší. Podporujte ho v tom čo ho baví a spríjemňujte mu tak jeho školské časy plné rôznych nástrah. Oni sa už potom časom nájdu a budú vedieť akou cestou sa vyberú. Zo začiatku je ale dôležité im dožičiť dostatok spánku, teplú stravu a pohyb. Raz za čas mu ale nechajte zahrať si nejakú tú hru, či len tak posurfovať po internete. Veď si to zaslúžia, či nie? Aj touto formou predsa rastú a rozvíjajú sa. Ak to ale budú preháňať, tak prilbu na hlavu a nasadať na poriadnu jazdu bicyklom.

Autor článku: Ing. J. Kertesz