Vianočné pečenie: Slané tvarohové pagáčiky podľa receptu starej mamy

Vianoce sú o malých zázrakoch – či už ide o radosť z rozžiarených očí detí, vôňu čerstvo upečených koláčikov, alebo chvíľky strávené s rodinou. Chcem sa s vami podeliť o recept na pagáčiky, ktoré piekavala mužova stará mama. Tie pagáčiky sú veľmi jednoduché a milovala ich celá rodina. Nesmú chýbať na žiadnej oslave.

Stará mama bola vychýrená pekárka a kuchárka, od štrúdle, cez posúchy (v Bernolákove a Grobe takto volajú kysnuté ovocné koláče), plnené orechové a makové rožky po jemnučké torty. Jej recepty sú poklady. Asi to tak má každá rodina, že niektorý koláčik je obľúbený a pečú ho všetci. A priznajme si – keď starých mám už niet, nie vždy nám spod rúk vyjde to isté ako spod rúk starých mám. Mali nejakú taknú ingredienciu?

Recept je veľmi jednoduchý, stačí, ak si zapamätáte 3 ingrediencie – maslo (môže byť aj hera), tvaroh a hladká múka a číslo 250. Do pagáčikov ide 250 gramov z každej ingrediencie. A potom pol lyžičy soli a kto chce, môže pridať aj štvrť lyžičky sódy. Všetko zmiešame a je to? Nie, zatiaľ nie 🙂 Cesto treba niekoľkokrát vyvaľkať a obálkovo prekladať. Aby sa upečené pagáčiky „lístkovali“. Možno sa vám cesto bude zdať trošku mastné, ale tým že sa viacej razy vaľká a trochu si ho pri tom pomúčite zvrchu, zospodu, aby sa vám nelepilo na vaľkaciu plochu alebo valček, tak trošku múky sa do neho ešte zapracuje.

Toto zopakujeme tri razy: Cesto vyvaľkáme asi na pol až centimetrovú hrúbku a poskladáme na tretiny horizontálne aj vertikálne teda akoby máme na sebe 9 vrstiev, dáme na 15 min do chladničky. Ak dobre rátate – je to dokopy rozvaškaných 3 x 9 vrstiev – teda ak sa to vydarí, bude sa cesto pekne po upečení lístkovať. Priznám sa práve toto je tá časť – čo sa mi niekedy podarí a niekedy nie. Neviem, od čoho to závisí. Možno od tvarohu? Mám rada tvaroh zn. Babička, je hrudkovitý, ale nie tak vrźgavo, ako zvykli byť tvarohy urobené z kyslého mlieka. Bude to určite aj o trpezlivosti – nechať cesto v chladničke naozaj postáť, nikam sa neponáhľať.

Keď cesto vyvaľkáme a vychladíme posledný raz – asi na pol cm hrúbku, tak sa môžeme pustiť do vykrajovania pohárikom, ako to robila stará mama. Tento štamperlík je dokonca od nej. Snažíme sa vykrajovať čo najtesnejšie vedľa seba, lebo keď už spojíme zvyšky, už sa cesto nebude lístkovať – jedine že by sme ho znova niekoľkokrát vaľkali a obálkovali…

Vyhrejeme si rúru na 180-200 stupňov. Pagáčiky kladieme na plech vystlaný papierom na pečenie, ale môžete aj rovno na plech, tým že je v ceste maslo, tak sa neprilepia. Vrch potrieme žĺtkom (ja som nechala aj polku bielka) a ozdobíme nasekanými mandľami alebo sézamom. Ja som na ozdobu použila slané mandle s bylinkammi zo Slowlandie.

slowlandia, slane mandle s bylinkami, viancne pecenie, slane vianocne pecivo, slane kolaciky recepty, tvarohove pagaciky recept

Tie mandle sú taká mňamka! Nepreháňam. Som rada, že popri ochutnávaní mi zostalo dosť aj na pagáčiky:

Jedna na pagáčik, jedna mne. Jedna na pagáčik, jedna mne… 🙂

Ja nie som veľmi na sladké, zato všakovaké oriešky to je moje, takže to viem porovnať. Ešte som nejedla tak jemné a pritom chrumkavé a správne posolené mandle. Väčšinou sú rôzne oriešky, mandle, kešu či arašidy príkro slané, že vám soľ vyštípe ústa. A tvrdé, že máte pocit, že už už sa vám zlomí zub. Tieto boli jemné ako obláčiky, ale stále chrumkavé. Neviem, ako to v tej Slowlandii robia, je to malý chrumkavý zázrak pre orieškomilov! Mala som možnosť ochutnať aj Slowlandia lieskovce a aj tie sú také jemne chrumkavé.

Nezabudli sme na niečo? Págáčiky sú v rúre! Dajte im cca 12-15 minút, sledujte si to podľa vašej rúry, niekedy pečie menej, niekedy viac. Kým sú pekne pagáčikovo hnedé. Ak boli správne trpezlivo obálkovo skladané, tak narastú do výšky. Vyšlo mi ich dokopy na dvoch plechoch 60 a potom ďalší pol plech zo zvyšného cesta.

Cesto na tieto pagáčiky zväčša stará mama pripravila viacero dáviek naraz a časť zamrazila. Ju nikdy neprekvapila návšteva, pretože mala takto namrazené všakovaké dobroty, čo vedela veľmi rýchlo pripraviť. A možno to robila aj preto, že kým čakala na odstátie cesta z jednej dávky pred ďalším vaľkaním a skladaním, pripravovala ďalšiu dávku. A nič neurýchľovala, ako to ja nedočkavá mám občas vo zvyku. Keď pagáčiky nebudete prekladať, nič sa nedeje, stále to budú veľmi chutné jednohubky na každé osedenie, oslavu. Len to lístkovanie ich robí tak správne pagáčikovské, dajú sa rozdeľovať na tenučké vrstvy upečeného cestáčka. Môžete spraviť aj bryndzovú obmenu cesta, ak namiesto tvarohu dáte doň bryndzu. Na ozdobu môžete použi podľa svojej chuti rôzne nasekané oriešky, sezam, ľanové zrnká, kmín alebo stúhaný syr alebo aj nič a aj tak sa po nich zapráši. Ak chcete viac vianočný motív, tak na vykrajovanie použite vianočné vykrajovačky.

Vďaka hrabkaniu sa na stránke Slowlandie som našla viacero produktov, ktoré tento rok budú témou môjho vianočného pečenia. Prečítajte si ako som piekla malilnovo-pistáciové, malinovo kávové a malinovo čokoládové tartaletky, do ktorých som použila rôzne produkty zo Slowlandie: pistácie, kávovú Slowtellu a mliečnu čokoládu Milk Peru.

slowlandia, slane mandle s bylinkami, viancne pecenie, slane vianocne pecivo, slane kolaciky recepty, tvarohove pagaciky recept, kavova slowtella

Slowlandia je výborný slovenský eshop, kde nájdete nielen suroviny na pečenie (oriešky, pistácie, orieškové a mandľové maslá, lyofilizované ovocie, pravú vanilku, kakaový prášok a čokolády), ale mnohé tieto pochutiny môžete darovať maškrtníkom aj ako darček na Vianoce. Dostupné sú rôzne darčekové sety, kde si môžete namixovať Slowtellu s rôznymi príchuťami, víno, proseco… v ponuke sú pripravené balíčky, ale vyskladať si môžete aj vlastné, s rôznymi netypickými chuťami ako napríklad lieskovce v bielej čokoláde s rakytníkom alebo farebné mandle.

Čas Vianoc nie je len o darčekoch a dobrotách na stole, ale aj o chvíľach strávených s tými, na ktorých nám záleží. Je to obdobie, keď sa môžeme zastaviť a pripomenúť si, čo je naozaj dôležité – naše rodinné tradície, rozhovory pri čaji či spomienky na tých, ktorí nás učili láske k pečeniu, vareniu a starostlivosti o ostatných. Staré mamy, so svojimi pokladmi receptov a nekonečnou trpezlivosťou, sú neoddeliteľnou súčasťou tohto kúzla. No nemali by sme na ne myslieť iba na Vianoce, ale po celý rok – v ich múdrosti a láske je ukrytá sila, ktorá spája generácie.

Sviatočné pečenie nemusí byť stresujúce. Stačí trochu kreativity, kvalitné suroviny a recept starej mamy v zásuvke. Prajeme vám slané aj sladké, ale hlavne pokojné a láskyplné Vianoce! 🎄