Aký darček pre kuchára / kulinára: Miluje cestoviny? Chce sa naučiť variť?

Veľa ľudí obľubuje TV relácie a blogy o varení. Niekedy sa odhodlajú aj k vlastným experimentom, niekedy ich stačí povzbudiť, podporiť. A budú teplé a zdravé večere a bude namaľované na tanieri! Kuchárske knihy a potreby do kuchyne patria medzi praktické darčeky, no dá sa na všetko ísť prefíkaným spôsobom – nakombinovať potraviny, knihu, kuchynské náčinie a bol by v tom čert, aby sa obdarovaný nepotešil. Je dobré ako ho poznáte ako jedáka, čo obľubuje jesť, to bude rád variť. V tomto článku sa zameriam na milovníkov cestovín.

pasta with basil pesto

Kto všetko môže byť budúci cestovinový kulinár?

 • Partner, partnerka, ktorý rád varí, či už pre vás doma alebo pre pozvanú spoločnosť – vždy má chuť zlepšovať sa a objavovať nové postupy, nové ingrediencie, nové chute. Darujete mu možnosť realizovať jeho sny, túžby, vyplnenie jeho času obľúbenou činnosťou.
 • Vaše deti, ktoré práve odchádzajú študovať VŠ, budú bývať na internáte, či na priváte – je to prvý krok k ich samostatnosti. Ak vám aspoň trošku nakúkali pri varení na ruky, určite bude takýto darček mať pre nich symbolickú hodnotu – “Postaraj sa o svoj žalúdok aj sám, zvládneš to, verím ti.”
 • Vaši priatelia alebo aj šéf/šéfka z práce, rodičia alebo svokrovci – ak majú vzťah k vareniu a radi varia, radi debatujú o receptoch, postupoch varenia, postupoch spracovania vína. Pri spoločných obedoch ste vypozorovali, že uprednostňujú cestoviny alebo majú radi Taliansko, cestujú na zájazdy za dobrými vínami do Toskánska.
 • Je váš kamarát food bloger? Hm… možno vás pozve na večeru!
 • Viem si predstaviť aj väčší balíček nakombinovaný ako svadobný dar – keď sa dvaja berú, väčšinou si zariaďujú spoločnú domácnosť a môžete pripojiť staré a pravdivé “Láska ide cez žalúdok”.

Čo by teda darček pre pasta kulinára mohol obsahovať?

 1. Knihy o cestovinách
 2. Kuchynské náradie a náčinie: mlynčeky na výrobu domácich cestovín, krájače a mlynčeky na syr (parmezán sa správne melie na mlynčeku), nádobky na podávanie syra a pod., cedníky
 3. Ingrediencie: bylinky, kvalitné syry, píniové oriešky, sada korenín, špeciálne druhy soli
 4. Ľahké talianske vína.
 5. Univerzálnejšie doplnky do kuchyne – poteší ak nájdeme s tématikou cestovín: chňapka, zástera, utierka, lopáriky, nože, taniere a pod.
 6. Kurzy varenia – váš kulinár sa dozvie nové postupy, získa profesionálne grify, poteší sa s rovnako naladenými ľuďmi, príjemne strávi voľný čas.

Veľkosť darčeka nechám na vás – rozhodujte sa podľa príležitosti, ku ktorej darček dávate, vzťahu k obdarovanému i vašich financií. Mne sa osvedčilo darovať  balíček maličkostí, ktorý naozaj navnadí a poteší – vypovie obdarovanému i to, že ste nad darčekom premýšľali a nekúpili náhodnú vecičku, čo vám prvá padla do ruky.  Dostať ako súčasť darčeka pocit, že na nás niekto pri jeho výbere myslí je 50% z hodnoty darčeka.

A teraz pár inšpirácií na darčekové balíčky pre pasta kulinára:

Darčekový balíček PESTO

darcek-pasta-kulinar-pesto

Tento darčekový balíček som nazvala PESTO, pretože obsahuje ingrediencie a pomôcky na výrobu bazalkového pesta (ak kliknete na linky, zavedú vás do eshopu, kde produkty majú):  bazalka – uprednostnite živú rastlinku v kvetináči, parmezán, píniové oriešky v bio kvalite, himalájska soľ, cesnak, nádobka na uchovávanie cesnaku, mažiar na bylinky s priemerom 12 cm + môžete pridať olivový olej, lebo aj ten je súčasťou pesta. Môžte darovanie živých byliniek obrátiť na žart – priniesli ste ich miesto kvetov.

Darčekový balíček POMODORO

darcek-pasta-kulinar-pomodo

Pomodoro pri názve omáčky značí paradajková, preto darčekový balíček POMODORO obsahuje všetko, čo sa točí okolo paradajok/rajčín, či výroby paradajkovej/rajčinovej/pomodoro omáčky: sklenená doska na krájanie 20 x 30 cm s motívom rajčín, nerezový kuchynský nôž s motívom rajčín, Tescoma Purity dóza do chladničky na zdravé uchovávanie potravín, Tescoma Presto krájač na paradajky, Tescoma Handy sekáčik na cesnak, bylinky, kuchynská utierka s motívom rajčín, červená kuchynská zástera – a miesto kvetov tentoraz vezmite strapec zrelých červených paradajok alebo cherry paradajok 🙂

Darčekový balíček CARBONARA, ČI BOLOGNESE ?

bolognese

Zamerajme sa na mäso.  Carbonara omáčka je smotanovo syrová omáčka s opraženou prerastenou slaninkou alebo šunkou.  Ďalšia obľúbená omáčka na cestoviny – bolognese obsahuje paradajky a mleté mäso, takže sa kľudne môžete inšpirovať paradajkovo – z predošlého darčekového balíčka. Zohnať dnes kvalitné mäso v  bio kvalite v bežných obchodoch nie je ľahké, preto dobrým darčekom pre kulinára môže byť , ak do balíčku pribalíte i kus kvalitného mäsa, parmskej šunky alebo prerastenej slaninky. Znova – kvalitné potraviny sú výzvou pre radostné varenie, obdarovanému sa budú zbiehať slinky. Čo je na obrázku? Mlynček na syr (pravý kulinár predsa tvrdý parmezán melie na mlynčeku), dóza na uchovávanie syra (v lepších talianskych reštauráciách pri podávaní cestovín prinesú na stôl i dózu s namletým parmezánom, aby ste si do jedla pridali voňavý syr podľa chuti), Tescoma President mlynček na korenie, zo žartu môžete do balíčka pridať balík chilli papričiek, alebo ak nájdete chilli papričky v kvetináči – ešte lepšie, máte symbolicky miesto kvetov – prichádzate s prianím aby si okorenili svoj život. Ďalej Tescoma Handy mlynček na mäso (overte si, či obdarovaný už podobný nemá, možno dokonca na metie mäsa používa kuchynský robot) a malá vychytávka na záver – nerezové mydlo. Nerezové mydlo má tvar a použitie ako bežné mydlo a slúži na neutralizáciu pachov z mäsa, cesnaku, cibule z kulinárových rúk.

Darčekový balíček  PASTA ZAČIATOČNÍK

pasta-kulinar-zaciatocnik

Naučte pasta začiatočníka milovať varenie a pravé ingrediencie. Kniha Těstoviny krok za krokem podle fotografií je pre začiatočnékov veľmi vhodná. Každý recept tvorí dvojstrana, vľavo je veľká foto s orazovým  zoznamom potravám pre daný recept, vpravo koláž foto s postupom varenia. Text je len doplňujúci, asi na jednej pätine strany, z obrázkov je možné všetko pochopiť, knižka obsahuje viac ako 80 receptov – odporúčam. Ako doplnkový darček vyberte niečo ako na obrázku: hrabličková naberačka cestovín – žiadna špageta jej už neutečie naspäť do hrnca, či misy, keramické zapekacie misky, kuchynská zástera (momentálne v Akcii za zvýhodnenú cenu) , olivový olej, bazalka alebo iné bylinky v kvetináči, alebo set na pestovanie bazalky.

Darčekový balíček  PASTA POKROČILÝ

pokrocily-pasta-kulinar-rav

Pokročilý kulinár ocení všetko na výrobu cestovín – Tescoma Delícia mlynček na cestoviny (cesto v ňom sa dá rozvľkať na tenšie i nakrájať na rezance dvoch šírok ako aj lazagne), Tescoma Delícia vykrajovátko na raviolky, dózy, do ktorých možno hotové a usušené cestoviny uložiť, lis na zemiaky, obojručnú chňapku – oveľa lepšie sa s takou chňapkou vyberá zapekacia miska z rúry, a k tomu do súpravy zástera.

Ak zostavujete darčekový balíček, mohol by sa vám zísť aj takýto prútený košík:

kosik-pruteny-s-latkou-3-ks-full

O kvalitných syroch som našla pre vás dva články ako inšpiráciu – Top 5 najdrahších syrov sveta (v slovenčine) alebo Top 15 najdrahších syrov sveta (v angličtine). Kde špeciálne syry kúpite (nemusia to byť hňed tieto svetové rarity, všakže)? Niekedy bývajú špecializované predajne s talianskymi potravinami alebo so syrmi v nákupných centrách, nechajte si poradiť od odborníkov v nich. S nakupovaním syrov cez internet zatiaľ nemám skúsenosti. Ak veľa cestujete – hľadajte a spytujte sa miestnych, čo by vám odporučili, syrový suvenír z dovolenky kulinárov iste poteší.

camembert1

No čo, inšpirovalo vás niečo?